Достапни линкови

Спроведени 23 воздушни напади во Сирија и Ирак


Кобани.

Американската централна команда соопшти дека меѓунардната коалиција предводена од САД на 10 ноември спроведе 16 воздушни напади во Сирија, повеќето од нив околу градот Кобани во близина на турската граница, а седум во северниот регион на Ирак. Во соопштението се вели дека во напaдите биел уништени неколку позиции на милитантите и уништени објекти за логистика. Ирачките Курди помогнаа да се врати контролата на неколку села околу Кобани, но линиите на контрола во градот остануваат исти.

XS
SM
MD
LG