Достапни линкови

Иранскиот претседател во посета на Азербејџан


Иранскиот претседател Хасан Рохани пристигна во посета на Баку, негова прва посета на Азербејџан откако е претседател. Рохани ќе се сретне со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев и ќе одржи говор пред Парламентот. Исто така предвидено е да се потпишат и трговски договори. Релаците меѓу двете земји беа нарушени во 2012 која азербејџанските власти уапсија многу луѓе за кои тврдеа дека се поврзани со Иран и планирале напади во Азербејџан.

XS
SM
MD
LG