Достапни линкови

Нетенјаху против договорот со Иран за нуклеарна програма


Израелскиот премиер Бенјамин Нетенјаху.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетенјаху ги предупреди светските сили против потпишувањето на договор со Иран за неговата нуклеарна програма. Иран и шестте светски сили до 24 ноември имаат рок да постигнат договор со кој треба да се остранат стравувањата дека Иран развива нуклеарно оружје и да се остранат санкциите од западните земји кон Техеран. Нетенјаху вели дека Иран сака да ги острани санкциите кои имаат разурнувачки ефект врз економијата, но дека не е подготвен за возврат да ја уништи нуклеарната програма.

XS
SM
MD
LG