Достапни линкови

Палестинци убиле израелски војник и една жена


Израелски војник и една жена вчера биле избодени до смрт од палестинци во Тел Авив и во окупираниот Западен Брег. Војникот бил нападнат со нож на железничка станица во Тел Авив. Напаѓачот бил уапсен од полицијата. Неколку часа потоа еден палестинец излегол од автомобил и со нож убил една израелка и ранил две други лица во близина на Хеброн на Западниот Брег. Полицијата веднаш го убила напаѓачот кој бил припадник на Исламситички џихад. Тензиите пораснаа по спорот за пристапот до џамијата Ал Акса, третото најсвето исламско место што се наоѓа во Ерусалим.

XS
SM
MD
LG