Достапни линкови

Украина - уапсен поранешниот шеф за контраразузнавање


Шефот на службата за безбедност, Валентин Налавајченко.

Поранешниот шеф за контраразузнавање во Украина, кој беше на чело на службата во последните недели од владеењето на претседателот Виктор Јанукович, е уапсен за „велепредавство“. Поранешниот шеф Володимир Бик е осомничен за помагање на една странска земја за диверзантски активности во Украина, соопшти во интервју шефот на службата за безбедност, Валентин Налавајченко.

Укринаските власти се уште трагаат по поранешниот шеф на украинската служба за безбедност, Олександр Јакуменко, кој се бара за тоа што дал команда да се пука кон демонстрантите.

XS
SM
MD
LG