Достапни линкови

Самоубиствен напад во училиште во Нигерија


Најмалку 47 ученици загинале при експлозија на бомба во едно училиште во северна Нигерија. Според првичните извештаи, екслозијата ја предизвикал бомбаш самоубиец, кој бил облечен во ученичка униформа. Се претпоставува дека одговорна за нападот е екстремистичката група Боко Харам, која напаѓа училишта во Нигерија, а целта и е да етаблира исламистичка држава.

XS
SM
MD
LG