Достапни линкови

Експлозија била пријавена во близина на штаб на авганистанската полиција во Кабул. Шефот на полицијата генерал Мохамед Захир Захир изјави дека најмалку еден полицаец бил убиен, а шест повредени. Захир изјави дека тој не бил повреден. Портпаролот на министерството за внатрешни работи соопшти дека областа била преполна во времето на експлозијата. Експлозијата се случила околу два часа по уште една експлозија што била пријавена во градот. Портпаролот на министерството за одбрана изјави дека експлозијата била насочена кон возило на авганистанската армија, но резултираше без жртви. Талибанските бунтовници ја презедоа одговорноста за двата напади.

XS
SM
MD
LG