Достапни линкови

Нема прогрес во разговорите со Иран за нуклеарната програма


Од Меѓународната Агенција за Атомска енергија соопштија дека нема прогрес во разговорите со Иран за неговата нуклеарна програма. Од телото на ОН велат дека Иран не успеа да ги отфрли сомнежите дека неклеарните активности се во насока на создавање нуклеарна бомба. Во извештајот сепак се нотира дека има позитивна нота, односно Техеран не го зголемил збогатувањето на ураниумот и не се инсталирани никакви дополнителни компоненти во рекаторите за производство на плутониум во Арак. Иран до 24 ноември има краен рок за постигнување договор со шесте светски сили со кој треба да се стави крај на ќор-сокакот околу неговата нуклеарна активности.

XS
SM
MD
LG