Достапни линкови

Лукашенко поставува нови луѓе на раководни позиции


Белорускиот претседател Александар Лукашенко соопшти дека поставил нови луѓе на неколку високи владини позиции и лидерски места во големи компании во земјата. Од неговата прес служба соопштија дека ќе има нов министер за финсии, нов шеф на Државниот царински комитет, нов градоначалник на Минск и нов прес секретар на Лукашенко, како и нови шефови на гигантот Беларускали, и нови претседатели на регионални Комитети за државна контрола. Во соопштението не се наведуваат причините за замената на раководителите.

XS
SM
MD
LG