Достапни линкови

Турција стравува дека бегалците засекогаш ќе останат


Турските власти стравуваат дека бегалците кои пристигнаа во Турција бегајќи од војната во Сирија и Ирак, би можеле засекогаш да останат во земјата. Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека најголем број од 1,6-те милиони сириски беглаци што во моментов се наоѓаат во земјата, најверојатно ќе останат засекогаш. Тој смета дека Турција мора да бара нови начини за решавање на проблемите поврзани со бегалците.

XS
SM
MD
LG