Достапни линкови

Хамас стои зад нападот на пешаци во Ерусалим


Радикалната исламистичка група Хамас ја презеде одговорноста за нападот со автомобил на пешаци во Ерусалим кој се случи денеска. Возачот со својот автомобил удрил во група израелски гранични полицајци и други луѓе, а потоа излегол од колата и почнал да ги удира луѓето со метална шипка. Пред да биде застрелан од полицијата тој убил еден граничен полицаец и повредил 12 луѓе.
Полицијата го нарече инцидентот терористички напад.
Пред две недели во таа област исто така маж удри во толпа луѓе, убивајќи една жена и нејзиното бебе .

XS
SM
MD
LG