Достапни линкови

Во Таџикистан има слобода на говор, тврди претседателот


Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон.

Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон денеска изјави дека во неговата земја има слобода на говор бидејќи како што вели има „стотици“ приватните медиуми во Таџикистан. Иако се изјаснуваат за независни повеќето медиуми во Таџикистан се воздржуваат од известувањето за
политички прашања или пак се самоцензурираат за приказни поврзани со владата. Фридом хаус објави дека во земјата има заплашување на новинари и насилство врз нив. Во изминатите неколку месеци повеќе пати беа блокирани социјалните мрежи и порталите во земјата.

XS
SM
MD
LG