Достапни линкови

Тачи подготвен на дијалог за излез од кризата во Косово


Лидерот на Демократската партија на Косово и премиер во заминување, Хашим Тачи, изрази подготвеност за дијалог со постизборната коалциија ВЛАН, за да може да се формираат нови институции што поскоро. Според Тачи, единствен начин Косово да излезе од политичката криза е дијалогот кај шефот на државата. Вонредните избори на Косово се одржаа на осми јуни, а претходниот парламент беше распуштен на седми мај, што значи дека Косово шест месеци е без парламент.

XS
SM
MD
LG