Достапни линкови

Слика на Ван Гог продадена за скоро 62 милиона долари


Ретко уметничко дело што Винсент ван Гог го насликал неколку недели пред неговата смрт на аукција во њујоршки Сотеби е продадено за 61 милион и 800 илјади долари. Сликата „Мртва природа, ваза со маргаритки и афион“ е од 1890 година и е една од малкуте што холандскиот сликар ја продал за време на неговиот живот. Рекордна цена за едно дело на ван Гог е над 82 милиона долари.

XS
SM
MD
LG