Достапни линкови

Повторниот судски процес во Турција за заговор за преврат


Повторен судски процес започна денеска во Турција против 236 офицери од армијата, обвинети за заговор за преврат против Владата на тогашниот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Во 2012 година вкупно 326 офицери беа осудени за заговор од 2003 година, наречен операција „Чук“, која имала за цел да ја собори од власт владата со исламистички корени. Тие добија пресуди од 20 години затвор.

Во јуни турскиот Уставен суд нареди многу од офицерите да бидат ослободени пред започнување на повторен процес против нив.

XS
SM
MD
LG