Достапни линкови

Украина-Руски војници распоредени во источниот дел на земјата


Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко.

Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко изјави дека Русија испорачала воена опрема и пресонал од нејзина територија во делови на источна Украина, која е под контрола на сепаратистите. Изјавата на Лисенко доаѓа за време на гласањето на контроверзните избори во источна Украина. Украинската безбедносна служба соопшти дека гласањето е против Уставот на земјата и дека отворила криминална истрага против организаторите на изборите.

XS
SM
MD
LG