Достапни линкови

Мирно и без инциденти на Парадата на гордоста во Црна Гора


Парада на гордоста во Црна Гора

Околу 200 геј активисти учествуваа на Парадата на гордоста во главниот град на Црна Гора, Подгорица, која се одржа под силно полициско обезбедување. Парадата за разлика од минатите години помина без инциденти. Организаторот на настанот Даниел Калезиќ изјави дека отсуството на насилство на парадата се должи на добрата соработката со властите.

XS
SM
MD
LG