Достапни линкови

Ултиматум до јеменскиот претседател за формирање нова влада


Јеменската шиитска бунтовничка група Хутхис упати ултиматум до претседателот да формира влада во наредните 10 дена. Групата, која има контрола врз главниот град Сана и други делови од земјата го соопшти ултиматумот до претседателот Абед Рабо Мансур Хади по средбата со околу 3000 племенски лидери во Сана.

Според Хутхис, сите револуционерни опции се отворени доколу не биде формирана прифатлива влада. Формирањето на широка влада е дел договорот со ОН за мирно решавање на политичката криза во Јемен.

XS
SM
MD
LG