Достапни линкови

САД-Медицинската сестра кој одби карантин може да патува


Качи Хикокс

Судијата Чарлс Лаведиере од североисточната американска држава Мејн ја отфрли претходната наредба на судот за карантин на медицинската сестра Качи Хикокс, поради заканите од ебола. Според судијата, Хикокс може да патува без ограничувања, бидејќи не е заразена од болеста.

Таа по враќањето од Африка каде работела со пациенти заразени со ебола беше подложена на тестирањето, но се покажа дека го нема вирусот, по што одби да биде во карантин.

XS
SM
MD
LG