Достапни линкови

ОН-Над 4000 жртви во борбите во источна Украина


ОН соопштија дека повеќе од 4000 лица загинале во судирите меѓу владините сили и проруските сепаратисти во источна Украина. Според извештајот, во борбите кои траат повеќе од шест месеци досега биле забалежани 4035 смртни случаи. Околу 300 лица, како што е наведено, загинале во последните 10 дена и покрај примирјето кое беше постигнато на поечтокот на септември. ОН наведуваат и дека над 930 илјади жители на Луганс и Доњецк се раселени поради борбите во регионот.

XS
SM
MD
LG