Достапни линкови

Попоски оствари средба со словачкиот и полскиот колега


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во Братислава оствари средба со неговиот словачки и полски колега, Мирослав Лајчак и Гжегож Схетина. На средбата со словачкиот министер разговарано е за билатералните проекти за обука на дипломати, за модернизирањето на македонските железници со 150 вагони од словачко производство, планираниот заеднички комитет за економска соработка и за посетите на високо политичко ниво.

Со полскиот министер за надворешни работи разговарано е за поддршката што Полска и ја дава на Македонија за евроинтеративните процеси.

XS
SM
MD
LG