Достапни линкови

Вучиќ - Србија не балансира меѓу ЕУ и Русија


Србија не се обидува да балансира со амбициите кон Европска унија и своите блиски врски со Русија, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ во интервју за магазинот „Бизнис њу Јуроп“

Тој вели дека навестил оти Србија нема да оди понатаму со изградбата на гасоводот Јужен поток додека тоа прашање не се реши меѓу ЕУ и Русија. Вучиќ вели дека и на рускиот претседател Владимир Путин му кажал дека стратешка цел на Србија е патот кон ЕУ.

XS
SM
MD
LG