Достапни линкови

Унгарската влада се откажа од оданочување на интернет


Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека се повлекува предлогот на владата за оданочување на користњето интернет од идната година. „Во сегашната форма и во вакви услови не може интернетот да се оданочи“, изјави Орбан за унгарското државно радио. Десетици илјади граѓани во неделата и во вторникот излегоа на улиците на Будимпешта и во неколку други градови да протестираат поради овој план на владата. За вечер демонстрантите најавија манифестација на прослава на одлуката на владата да се откаже од намерите.

XS
SM
MD
LG