Достапни линкови

Американски воени советници во западен Ирак


Американскиот генерал Мартин Демпси

Американскиот генерал Мартин Демпси побара распоредување американски воени советници во ирачката провинција Анбар кои би помогнале во борбите против милитантите на Исламската држава. Ова е за прв пат Пентагон јавно да ја истекне потребата од американски советници во таа ирачка провинција каде владините сили се повлекуваат пред милитантите. Според аналитичарите, испраќањето советници би било сигнал за интензивирање на американската воена мисија во Ирак. Вашингтон веќе има испратено околу 600 советници во Багдад и Ирбил за да им помагаат на ирачаните и на курдите да ги координираат акциите со американските воздушни напади.

XS
SM
MD
LG