Достапни линкови

Руско украинските преговори за гас продолжуваат


Русија и Украина во Брисел, со посредство на Европската унија, ги продолжија разговорите за нивнот спор со гасот. До нив дојде откако на разговорите на 21 октомври не беше постигнат никаков договор. Една од главните пречки за тоа е неисплатениот долг на Украина за веќе испорачаниот руски гас. Москва сега бара и унапред плаќање на новите испораки. Синоќешна прес конференција во Брисел беше откажана, а Европската комисија соопшти дека доколку биде постигнат договор тогаш таа ќе се одрши денеска.

XS
SM
MD
LG