Достапни линкови

Борци од Сириската Слободна Армија дошле во Кобани


Кобани.

Борци од Сириската Слободна Армија, од Турција влегле во сирискиот град Кобани, за да им помогнат на курдските борци кои се борат против милитантите на Исламската држава, велат властите и активистите. Тие пристигнале рано денеска. И ирачки Курди пристигнаа во Турција, а потоа се упатиле кон Кобани со истата цел. Курдските власти во Кобани и активистите соопштија дека околу 50 борци на Сириската Слободна Армија дошле во градот.

XS
SM
MD
LG