Достапни линкови

Русија и Украина ги продолжуваат преговорите за гас


Русија и Украина денеска во Брисел ги продолжуваат преговорите за испораката на гас. Претходната рунда преговори, на 21-ви овој месец, според евро-комесарот за енергија Гинтер Етингер, заврши со извесен напредок, но не беше постигнат договор.

Русија во средината на јуни годинава ја прекина испораката на гас за Украина, тврдејки дека Киев должи 5,3 милијарди долари за претходно испорачаниот гас.

XS
SM
MD
LG