Достапни линкови

ЕУ ги укина санкциите за Милошевиќ, неговото семејство и соработниците


Европската унија ги укина санкциите против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, неговото семејство и политичките соработници. Санкциите воведени во 2.000 година, беа насочени кон Милошевиќ, неговата сопруга Мира Марковиќ, нивниот син Марко, поранешниот српски претседател Милан Милутиновиќ, поранешниот министер за одбрана Драгољуб Олданиќ, меѓу другите. Извор од ЕУ за РСЕ, вели дека санкциите се укинати бидејќи лицата на листата не се повеќе закана за Унијата. Милошевиќ почина во 2006, додека му се судеше во Хашкиот трибунал.

XS
SM
MD
LG