Достапни линкови

Палестинците против нови израелски населби


Израел соопшти дека ќе гради дополнителни илјада нови домови за израелски доселеници во источниот, арапски дел на Ерусалим. Од кабинетот на палестинскиот лидер Махмуд Абас е оценето дека ваквиот потег ќе доведе до опасна ескалација која може да предизвика, како што се наведува, земјотрес во регионот. Портпаролот на американскиот Стејт департмент Џен Псаки изјави дека Вашингтон е длабоко загрижен поради најновите израелски планови.

XS
SM
MD
LG