Достапни линкови

Бугарија наскоро ќе има нова Влада


Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев.

За една недела или најмногу за десет дена, Бугарија ќе имаме нова Влада, изјави денеска бугарскиот премиер Георги Близнашки по одржувањето на конститутивната седница на Парламент.

Според него, време е политичките партии да се изјаснат за тоа кој ќе управува со земјата.

Привремениот бугарски премиер, кој е поставен по службена должност, посочи дека е неизбежн повторен ребаланс на буџетот за оваа година. „Второ актуелно прашање е дали предлогот, што го дадовме ќе биде прифатен од Народното собрание“, додаде тој.

XS
SM
MD
LG