Достапни линкови

Ерменските власти не сакаат предвремени избори


Ерменскиот премиер Овик Абрахамјан.

Ерменскиот премиер Овик Абрахамјан ги отфрли опозициските повици за промена на властите, велејќи дека доколку се случи таква промена, тоа нема да биде преку предвремени избори. На 24 октомври илјадници поддржувачи на опозициските партии и на партии надвор од владата, протестираа во Јереван, барајќи нови изборни правила и повикаа на предвремени парламентарни и претседателски избори. Наредните парламентарни избори треба да се одржат во 2017.

XS
SM
MD
LG