Достапни линкови

Членството на Киргистан во Царинската унија неопходно


Активисти во Киргистан против Царинската унија.

Претседателот на Киргистан, Алмазбек Атамбаев изјави дека неговата земја мора да се приклучи на Царинската унија која е под водство на Русија, и покрај можните поскапувања. Тој вели дека приклучувањето на Унијата може да предизвика покачување на цените за потрошувачите, но тие што ќе бидат надвор од Унијата ќе имаат уште повисоки цени и инфлација. Затоа ние мора да го избереме помалото зло, рече Атамбаев. Сега во Царинската унија членуваат Русија, Белорусија и Казахстан.

XS
SM
MD
LG