Достапни линкови

Претседателски избори во Бразил


Во Бразил денеска се одржува вториот круг од претседателските избори на кои за функцијата се натпреваруваат актуелната претседателка Дилма Русеф и опозицискиот кандидат Аецио Невес. Според испитувањата на јавното мислење Русеф е во предност, но малку луѓе го отфрлуваат и нејзиниот противкандидат од редовите на Социјалдемократската партија. Кампањата на двајцата кандидати во изминатите три недели го достигнаа врвот во меѓусебните навреди и обвинувања. Работничката партија на актуелната претседателка на власт е 12 години.

XS
SM
MD
LG