Достапни линкови

Узбекистан и Туркменистан - разговари за гасоводот


Узбекистанскиот претседател Ислам Каримов дискутирал за гасоводот до Кина, користењето на водата во централна Азија и ситуацијата во Авганистан за време на состанокот со туркменистанскиот колега Гурбангулу Бердумукамедов во Ашгабат.

Узбекистанските и туркменистанските медиуми јавуваат за синоќешниот состанок на кој двајцата претседатели разговарале за четири краци од гасоводот кој води од Туркменистан и транзитира кон Узбекистан на пат кон Кина.

Се јавува и дека туркменистанскиот претседател го поддржал рационалното трошење вода во централна Азија основа на почитување на заедничките интереси.

XS
SM
MD
LG