Достапни линкови

Притворен ирански фотограф поради следење протест


Ирански фотограф е притворен поради покривање на протестите што се одржаа на 22 месецов поради актуелните напади со киселина на млади жени во Исфахан. На интернет страницата на иранската опозиција се наведува дека безбедносните сили го притвориле Арја Џафари во четвртокот во неговиот дом и му ги одземале личните предмети. Неговите фотографии беа објавувани на агенцијата ИСНА и ги обиколија интернет страниците за вести и социјалните медиуми. Жените се напаѓани со кислениа поради тоа што во целост не ги почитувале исламските правила за облекување.

XS
SM
MD
LG