Достапни линкови

Франција - уреди за детекција на свинско во храна


Една француска компанија лансираше уред со кој ќе се детектира дали има свинско месо во храна за муслимани. Од компанијата Капитал Биотек соопштија дека добиле нарачка за 10 илјади уреди само за 24 часа откако ги промовирале. Уредите исто така може да се користат и за откривање на свинско месо во козметика и лекови. Тие чинат околу 7 евра и, како што тврди произведувачот, се 99 отсто точни.

XS
SM
MD
LG