Достапни линкови

ЕУ ја поздрави амнестијата во Азербејџан


Европската унија ја поздрави одлуката на Азербејџан за амнестија на затвореници, што минатата недела ја најави претседателот Илхем Алиев. Во соопштението од ЕУ се вели дека помилувањето ќе доведе до ослободување на 80 затвореници, меѓу кои најмалку четворица граѓански активисти. Тие овој чекор го опишаат како подобрување на назадувачките тендови и ги повикаа властите во земјата да помилуваат и други граѓански активисти кои се соочуваат со затвор. ЕУ, САД и Комитетот за човекови права на ОН ја осудија репресијата на граѓанските активисти во Азербејџан. Земјата е моментален претседавач со Светот на Европа.

XS
SM
MD
LG