Достапни линкови

Експлозии во Багдад, 33 загинати


Багдад, 20.10.2014

Над 30 луѓе загинале денеска во напади врз шиити во Ирак. Во експлозија на бомба во една шиитска џамија во Багдад, предизвикана од бомбаш самоубиец, загинале 17 лица. Во Карбала, пак, симултано експлодирале три автомобили бомби, при што настрадале 16 луѓе, а над 40 биле повредени. Инаку, и вчера во Багдад експлодира бомба во шиитска џамија, при што загинаа 22 лица. Засега никој не ја превзел одговорноста за овие напади.

XS
SM
MD
LG