Достапни линкови

ЕУ ја повикува Турција да овозможи снабдување на Курдите во Кобани


Министрите за надворешни работи на Европската Унија ја повикаа Турција да ја отвори границата кон Сирија за снабдување на Курдите во опседнатиот град Кобани. Во соопштението се додава дека Европската Унија остро ги осудува убиствата, напади и кршењата на човековите права од страна на милитантите на Исламската држава и другите терористички групи во Сирија и во Ирак, но и од страна на режимот на сиријскиот претседател Башар Ал Асад.

XS
SM
MD
LG