Достапни линкови

Американскa помош од воздух за курдите во Кобани


Американската Централна команда соопшти дека американските сили извршиле неколку летови во близина на опколениот сириски град Кобани со цел да ги снабдат курдите кои го бранат градот од милитантите на Исламската држава. Во соопштението на Командата се наведува дека помошта се состоела од оружје, муниција и медицински материјал кој бил обезбеден од курдските власти во Ирак. Ова е прва таква акција по неколкунеделните воздушни напади на американските сили и сојузниците во близина на Кобани на границата со Турција. Во Кобани во изминативе два дена имало жестоки битки меѓу курдите и милитантите.

XS
SM
MD
LG