Достапни линкови

СДСМ:Центрите за социјална работа во катастрофална состојба


„Во 9-та година од владеењето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, Центрите за социјална работа во Македонија се во катастрофална состојба. Објектите се непристапни за лицата на кои им се најпотребни, го рушат нивното достоинство, приватност и не обезбедуваат основни услови за работа на вработените.

Ваквата лоша состојба на Центрите за социјална работа секојдневно им создава проблеми на граѓаните, корисници на услугите за социјална заштита.

Најголем е проблемот со Меѓуопштинскиот центар за социјална работа на град Скопје, чии простории се наоѓаат на само 20 метри од Министерството за труд и социјална политика“, изјави на денешната прес-конференција Мила Царовска, претседателка на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ.

XS
SM
MD
LG