Достапни линкови

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Хонг КонгПродемократските сили и полицијата жестоко се судрија изутрината во центарот на Хонг Конг. Полицијата употребила палки за да ги одврати демонстрантите во областа Mонг пунџа . Неколку демонстранти - од кои повеќето се студенти – се повредени во судирите и побарале медицинска помош.Судирите на улиците ескалираа два дена пред планираната средба на прокинескиот лидер Хонг Конг Леунг Чунјинг со студентите кои ги предводат протестите.Демонстрантите бараат тие да можат да номинираат кандидати за негов наследник , на следните избори во 2017 година.

XS
SM
MD
LG