Достапни линкови

Турскиот претседател во посета на Авганистан


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска пристигна во еднодневна посета на Авганистан каде треба да потпише стратешки договор за соработка меѓу двете земји.

Ердоган во Кабул се среќава со новиот авганистански претседател Ашраф Гани и други високи официјални претставници.

Околу 400 турски војници се распоредени околу Кабул како дел од мисијата предводена од НАТО во Авганистан.

XS
SM
MD
LG