Достапни линкови

Хонг Конг: Во протестите приведени 26 активисти


Активистите на продемократите повторно вратија делови од областа за протести во Хонг Конг, пркосејќи и на на полицијата која се обиде да ги растури демонстрантите со солзавец и палки.
Околу илјада демонстранти, од кои некои беа облечени со очила и со шлем, помогна да ги ре-воспоставуваат барикадите во областа Mонг пунџа.
Демонстрантите се обидоа да ги пробијат полициските кордони , со користење на чадори како штит против солзавецот
Полицијата употреби палки против про-демократските активисти, кои беа принудени да се повлечат делумно помалку од 24 часа но повторно враќатија повеќе делови од областа во Хонг Конг за протести.
Резултат на полициската акција во главниот град,е 26 приведени активисти а 15 полицајци се повредени.

XS
SM
MD
LG