Достапни линкови

Инцидент на концерт во Јужна Кореја, 14 жртви


Најмалку 14 луѓе денеска загинаа, а десетина се сериозно повредени во инцидент на концерт во близина на главниот град на Јужна Кореја, Сеул. До несреќата дошло кога пропаднала решетка за вентилација и група посетители на концертот паднале од 20 метри висина во подземен паркинг во Сеонгнам. Се проценува дека на концертот на отворено на популарниот корејски женски бенд 4Минути имало околу 700 посетители. Во април годинава во Јужна Кореја потона ферибот и загинаа повеќе од 300 луѓе, најголемиот дел од нив средношколци. Несреќата ја натера владата да вети преразгледување на безбедносните стандарди во земјата.

XS
SM
MD
LG