Достапни линкови

Рензи - позитивни изгледи по состанокот за Украина


I

Италијанскиот премиер Матео Рензи ги оцени како доста позитивни изгледите за решавање на украинскиот конфликт, по разговорите на оваа тема меѓу рускиот претседател Владимир Путин, укрианскиот Петро Порошенко и европските лидери во Милано, но дека се уште нема знак за напредок. Тој вели дека по средбата тој генерално е со позитивни впечатоци. И рускиот претседател Путин рече дека состанокот бил „добар, позитивен.“

Британскиот премиер Дејвид Камерон, пренесе дека Путин ги уверил другите лидери дека Русија не сака да ја подели Украина или пак да се замрзне кризата. Путин, Порошенко и европските лидери, утрово имаа работен состанок на маргините на Евро-Азискиот самит во Милано. Синоќа, пак, Путин разговараше со Меркел, а потоа Кремљ оцени дека има сериозни разлики во мислењата.

XS
SM
MD
LG