Достапни линкови

Обама: во борбата против еболата и Националната гарда


Американскиот претседател Барак Обама му нареди на Пентагон да ја повика Националната гарда, како и резервниот состав, да помогнат во американскиот одговор на справувањето со еболата во Западна Африка. Вашингтон веќе најави дека ќе испрати 4 илјади војници во тој регион за да обезбедат логистичка поддршка во напорите за запирање на смртоносната болест. Американските сили нема директно да се грижат за заболените. Скоро 4 ипол илјади луѓе починале од еболата, најмногу во Либерија, Сиера Леоне и Гвинеја. Две медицински сестри се заразиле со ебола во Соединетите држави за време на лекувањето на еден човек од Либерија кој почина од оваа болест во минатата недела.

XS
SM
MD
LG