Достапни линкови

Во Русија приведени американски новинари


Руските власти во Санкт Петербург привремено притворија двајца американски новинари и им забранија да одржат работилница за истражувачко новинарство. Двајцата новинари кои, според судот, немале соодветни визи по неколку чаосови биле пуштени од притвор. Ренди Ковингтон од Универзитетот во Јужна Каролина и Џо Бергантино од Центарот за истражувачко нивинарство беа приведени за време на првиот ден од работилницата на која учествуваа 14 руски новинари.

XS
SM
MD
LG