Достапни линкови

Путин со закана до Европа дека може да остане без гас оваа зима


Белград 16.10.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ја предупреди Европа дека ќе се соочи со голем транзитен ризик во снабдувањето со руски гас оваа зима. На прес конференција во Белград, Путин истакна дека доколку Украина, без дозвола, користи од транзитниот гас за Европа, Русија ќе ја редуцира испораката. Путин сепка изрази надеж дека до тоа нема да дојде. Русија е најголем снабдувач со гас за Европа.

XS
SM
MD
LG