Достапни линкови

Обама и Порошенко за ситуацијата во Украина


Претседателите на Соединетите држави и на Украина Барак Обама и Петро Порошенко телефонски разговарале за начините за подобра контрола на границата меѓу Русија и источна Украина. Белата куќа соопшти дека станало збор и за неопходноста од одржување на примирјето кое во минатиот месец беше договорено во Минск. До овој разговор дојде пред најавената средба на Порошенко со рускиот претседател Владимир Путин во Милано.

XS
SM
MD
LG